1.5KE300A
DigiKey Part Number
497-11376-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11376-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300A
Description
TVS DIODE 256VWM 529VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
529V Clamp 19A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE300A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
500pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
529V