RGC0603DTC20K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 54 545
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
20 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0603DTC20K0
DigiKey Part Number
RGC0603DTC20K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0603DTC20K0
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0603DTC20K0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)