LS044Q7DH01
DigiKey Part Number
425-2910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS044Q7DH01
Description
GRAPHIC DISPLAY MONOCHROME BLACK
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Reflective Black Monochrome Serial 4.4" (111.76mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Backlight
Without Backlight
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Packaging
Tray
Interface
Serial
Part Status
Active
Graphics Color
Black
Display Type
Monochrome
Background Color
White
Display Mode
Reflective
Dot Pitch
0.28mm W x 0.28mm H
Diagonal Screen Size
4.4" (111.76mm)
Base Product Number
Viewing Area
90.80mm W x 68.40mm H