SLVU2.8-4.TBT
DigiKey Part Number
SLVU2.8-4TR-ND - Tape & Reel (TR)
SLVU2.8-4CT-ND - Cut Tape (CT)
SLVU2.8-4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLVU2.8-4.TBT
Description
TVS DIODE 2.8VWM 15VC 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V Clamp 24A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLVU2.8-4.TBT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.8V (Max)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15V