Image for TW-06-03-G-D-215-SM-A-P is not available
TW-06-03-G-D-215-SM-A-P
DigiKey Part Number
612-TW-06-03-G-D-215-SM-A-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-06-03-G-D-215-SM-A-P
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Category
Length - Overall Pin
0.467" (11.862mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.252" (6.400mm)
Series
Length - Stack Height
0.215" (5.461mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)