SSQ-104-01-S-S
DigiKey Part Number
SAM1182-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-104-01-S-S
Description
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSQ-104-01-S-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
465VAC, 655VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 472
Factory Stock: 1 533
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 12,16000kr 12,16
10kr 10,30000kr 103,00
100kr 8,74910kr 874,91
500kr 7,80868kr 3 904,34
1 000kr 7,43587kr 7 435,87
5 000kr 6,63792kr 33 189,60
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 195
CONN RCPT 49POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 47POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB