SSA-102-S-T
DigiKey Part Number
SAM1122-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSA-102-S-T
Description
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Receptacle, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSA-102-S-T Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.230" (5.85mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.151" (3.84mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Polyester
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Base Product Number
Mounting Type
Through Hole
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 3 145
Factory Stock: 466
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 5,33000kr 5,33
10kr 4,52800kr 45,28
100kr 3,84970kr 384,97
500kr 3,43546kr 1 717,73
1 000kr 3,27127kr 3 271,27
5 000kr 2,92003kr 14 600,15
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 32POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 3983
CONN RCPT 31POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 297
CONN RCPT 30POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 82
CONN RCPT 29POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 156
CONN RCPT 28POS 0.1 TIN PCB