SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
SEARAY
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Height Above Board
0.511" (12.99mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)