MTMM-103-09-G-D-280
DigiKey Part Number
MTMM-103-09-G-D-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-09-G-D-280
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-09-G-D-280 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.196" (4.98mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A