FFSD-05-D-72.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8779-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-05-D-72.00-01-N
Description
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 72"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 6.00' (1.83m)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSD-05-D-72.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
6.00' (1.83m)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 34
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 218,82000kr 218,82
10kr 203,01000kr 2 030,10
25kr 189,44480kr 4 736,12
50kr 175,03760kr 8 751,88
100kr 157,51990kr 15 751,99
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 2"
In-Stock: 1779
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 6"
In-Stock: 7969
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 12"
CABLE ASSEM FLAT 10 POS IDC
CABLE ASSEM .05" 10POS 3"