TS04-66-75-BK-260-SMT
DigiKey Part Number
2223-TS04-66-75-BK-260-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS04-66-75-BK-260-SMT
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
TS04-66-75-BK-260-SMT Models
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Packaging
Bag
Operating Force
260gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
60,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
7.50mm