TS02-66-95-BK-160-SCR-D
DigiKey Part Number
2223-TS02-66-95-BK-160-SCR-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS02-66-95-BK-160-SCR-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
EDA/CAD Models
TS02-66-95-BK-160-SCR-D Models
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Packaging
Bag
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
80,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
9.50mm