SJ5-43502PM
SJ5-43502PM
Understanding Audio Jack Switches and Schematics
SJ5-43502PM
DigiKey Part Number
CP5-43502PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ5-43502PM
Description
CONN JACK 4COND 3.5MM PNL MT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder Eyelet(s)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SJ5-43502PM Models
Category
Termination
Solder Eyelet(s)
Mfr
Shielding
Unshielded
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Voltage - Rated
34VAC/DC
Connector Type
Phone Jack
Current Rating (Amps)
1 A
Gender
Female
Contact Material - Plating
Nickel
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Body Material
Brass
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Silver, Black
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions/Contacts
4 Conductors, 4 Contacts
Contact Material
Copper Alloy
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Panel Hole Size
0.276" (7.00mm)