50MU334KA23216
DigiKey Part Number
1189-50MU334KA23216TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50MU334KA23216CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50MU334KA23216DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50MU334KA23216
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 50VDC 1206
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 50V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
50MU334KA23216 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - DC
50V