SLR-332VRT32
DigiKey Part Number
846-SLR-332VRT32CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SLR-332VRT32TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLR-332VRT32
Description
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 2V Radial
Category
Lens Size
3.20mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
10mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Viewing Angle
85°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Package / Case
Radial
Lens Color
Red
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
4.60mm