RBR2MM40ATR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Diode 40 V 2A Surface Mount PMDU
RBR2MM40ATR
DigiKey Part Number
RBR2MM40ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR2MM40ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBR2MM40ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR2MM40ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RBR2MM40ATR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Supplier Device Package
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 2 A