RB160MM-30TR
DigiKey Part Number
RB160MM-30TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB160MM-30CT-ND - Cut Tape (CT)
RB160MM-30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160MM-30TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 1A Surface Mount PMDU
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB160MM-30TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 1 A