RAL035P01TCR
DigiKey Part Number
846-RAL035P01TCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RAL035P01TCRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RAL035P01TCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAL035P01TCR
Description
MOSFET P-CH 12V 3.5A TUMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 12 V 3.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TUMT6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAL035P01TCR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
-8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 6 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
12 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TUMT6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
42mOhm @ 3.5A, 4.5V