2SD1898T100R
DigiKey Part Number
2SD1898T100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SD1898T100RCT-ND - Cut Tape (CT)
2SD1898T100RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SD1898T100R
Description
TRANS NPN 80V 1A MPT3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 80 V 1 A 100MHz 2 W Surface Mount MPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SD1898T100R Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
180 @ 500mA, 3V
Mfr
Power - Max
2 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Supplier Device Package
MPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 20mA, 500mA