LP38692SD-1.8
DigiKey Part Number
2156-LP38692SD-1.8-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP38692SD-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6-WSON
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-WSON (3x3)
Packaging
Bulk
PSRR
55dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-WSON (3x3)
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 1A