EL8201ISZ
DigiKey Part Number
2156-EL8201ISZ-ND
Manufacturer
Elantec
Manufacturer Product Number
EL8201ISZ
Description
VIDEO AMPLIFIER
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC
Category
Current - Input Bias
1.6 µA
Mfr
Voltage - Input Offset
800 µV
Series
Current - Supply
2mA (x2 Channels)
Packaging
Bulk
Current - Output / Channel
65 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
3 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
5 V
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
200V/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gain Bandwidth Product
100 MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
-3db Bandwidth
200 MHz