RSN-10-100B
DigiKey Part Number
118-RSN-10-100B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSN-10-100B
Description
RES CHAS MNT 0.01 OHM 0.1% 1W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.1% 1W Metal Element Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Metal Element
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
30°C ~ 70°C
Packaging
Box
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 mOhms
Size / Dimension
6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm)
Tolerance
±0.1%
Height - Seated (Max)
1.380" (35.05mm)
Power (Watts)
1W