BRS500-2RJ8
DigiKey Part Number
696-1901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS500-2RJ8
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 500W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Ohms ±5% 500W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BRS500-2RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Box
Mounting Feature
Screw Holes
Part Status
Active
Size / Dimension
12.992" L x 3.150" W (330.00mm x 80.00mm)
Resistance
2 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
500W