RDTE-2.700-1090-NS1
DigiKey Part Number
2151-RDTE-2.700-1090-NS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-RDTE-2.700-1090-NS1CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-RDTE-2.700-1090-NS1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTE-2.700-1090-NS1
Description
BUZZER MAGN0.413X 0.35 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 100mA 2.7kHz 85dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Raltron Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 3.6V, 10cm
Series
Current - Supply
100mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Side
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
DC
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
3.6 V
Size / Dimension
0.413" L x 0.354" W (10.50mm x 9.00mm)
Voltage Range
2 ~ 5V
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)
Frequency
2.7kHz