QBASS40YG0
DigiKey Part Number
1516-1020-2-ND - Tape & Reel (TR)
1516-1020-1-ND - Cut Tape (CT)
1516-1020-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QBASS40YG0
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL GRN 16SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 14-Segment, Alphanumeric 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.366" W x 0.148" D (19.00mm x 9.30mm x 3.75mm) 16-SMD, No Lead
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
QT Brightek (QTB)
Color
Green
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
3mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
570nm
Size / Dimension
0.748" H x 0.366" W x 0.148" D (19.00mm x 9.30mm x 3.75mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)