P0770.103NLT
DigiKey Part Number
553-1941-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1941-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1941-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0770.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.1 A 160mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P0770.103NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.115" (2.92mm)