LP450NMO
DigiKey Part Number
553-LP450NMO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP450NMO
Description
BLACK NMO LOW PROFILE, UNITY, 45
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Dome NMO Panel Mount
Category
Antenna Type
Dome
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Packaging
Bag
Gain
2dBi
Part Status
Active
Power - Max
100 W
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Termination
NMO
Frequency (Center/Band)
460MHz
Mounting Type
Panel Mount
Frequency Range
450MHz ~ 470MHz
Height (Max)
1.500" (38.10mm)