AS01508MS-SC11-WP-2-R
DigiKey Part Number
668-AS01508MS-SC11-WP-2-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01508MS-SC11-WP-2-R
Description
15X11MM SPEAKER IP67 0.7W 8OHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 700 mW 600 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01508MS-SC11-WP-2-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Part Status
Active
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
General Purpose
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
600Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Efficiency - dBA
89.00
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
100mm