20M020D1B
DigiKey Part Number
403-1002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20M020D1B
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 5V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 20.0 Step 250 mA 5VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
1.55 / 10.95
Mfr
Size / Dimension
Round - 0.807" Dia (20.50mm)
Series
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.335" (8.50mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
0.984" (25.00mm)
Type
Permanent Magnet
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Rated
5VDC
Coil Resistance
20 Ohms
Current Rating (Amps)
250 mA
Features
Round Shaft
Steps per Revolution
20.0
Rotor Inertia
0.41gcm²
Step Angle
18°
Weight
0.052 lb (23.59 g)
Accuracy
±12%