EEU-FS0J912 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
9100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FS0J912
DigiKey Part Number
P122360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J912
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS0J912 Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.056 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.82 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
14 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C