EEU-FS0J472B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FS0J472B |
Description | CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FS0J472B Models |
Category | Applications |
Mfr | Ripple Current @ Low Frequency 2.08 A @ 120 Hz |
Series | Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 18 mOhms |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |