EEU-FS0J392LB
DigiKey Part Number
P122290CT-ND - Cut Tape (CT)
P122290TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J392LB
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FS0J392LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.976 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.47 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C