EEU-FS0J152LB
DigiKey Part Number
P122282CT-ND - Cut Tape (CT)
P122282TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J152LB
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS0J152LB Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
992 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
41 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C