EEU-FS0J103B
DigiKey Part Number
P122280CT-ND - Cut Tape (CT)
P122280TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS0J103B
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS0J103B Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
3.056 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.82 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
14 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C