EEU-FR1C681B
DigiKey Part Number
P15346CT-ND - Cut Tape (CT)
P15346TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1C681B
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1C681B Models
Ripple Current @ Low Frequency
967.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.29 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
43 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C