EEF-SX0E331XE
DigiKey Part Number
PCE4829TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4829CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4829DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0E331XE
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-SX0E331XE Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
7.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm