EEF-CD0E101R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 4 064
Datasheet
100 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 18mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-CD0E101R
DigiKey Part Number
PCE2108TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CD0E101R
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-CD0E101R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Type
Polymer
Surface Mount Land Size
Capacitance
100 µF
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
2.5 V
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm