DB2460100L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 11 633
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 15 535
Datasheet
Diode 60 V 3A Surface Mount TMiniP2-F2-B
DB2460100L
DigiKey Part Number
DB2460100LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB2460100L
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A TMINIP2F2B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
21 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
65pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TMiniP2-F2-B
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)