35SEK82M
DigiKey Part Number
P122627-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SEK82M
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
35SEK82M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
960 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
82 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C