25SVPK82M
DigiKey Part Number
P122126TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122126CT-ND - Cut Tape (CT)
P122126DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SVPK82M
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
25SVPK82M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
960 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
82 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C