25SVPK470M
DigiKey Part Number
P122135TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122135CT-ND - Cut Tape (CT)
P122135DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SVPK470M
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
25SVPK470M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
79.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.59 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
470 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C