25SEK82M
DigiKey Part Number
P122622-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SEK82M
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 25V TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
25SEK82M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
960 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
82 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C