ECW-FD2W474K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PCF1607-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECW-FD2W474K |
Description | CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECW-FD2W474K Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.496" L x 0.256" W (12.60mm x 6.50mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.441" (11.20mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - DC 450V | Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |