ECQ-E2104JF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P14608-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECQ-E2104JF |
Description | CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECQ-E2104JF Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.406" L x 0.228" W (10.30mm x 5.80mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.370" (9.40mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Voltage Rating - DC 250V | Applications General Purpose |