JW2SN-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1117-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JW2SN-DC12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | JW2SN-DC12V Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Coil Insulation Class E |
Packaging Box | Must Operate Voltage 8.4 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Mounting Type | Operate Time 15 ms |
Coil Voltage | Release Time 5 ms |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Contact Rating (Current) 5 A | Contact Material Silver Alloy |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Approval Agency CQC, CSA, UR, VDE |
Load - Max Switching 1250VA, 150W | Relay Type |
Coil Current 44 mA | Coil Resistance 270 Ohms |