RDL06-24S24W
DigiKey Part Number
4457-RDL06-24S24W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDL06-24S24W
Description
DC DC CONVERTER 24V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 250mA 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, Standby Output
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
12-SIP Module, 10 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.86" L x 0.38" W x 0.44" H (21.8mm x 9.6mm x 11.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
250mA
Base Product Number
Power (Watts)
6 W