RFD16N05LSM9A
DigiKey Part Number
RFD16N05LSM9ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RFD16N05LSM9ACT-ND - Cut Tape (CT)
RFD16N05LSM9ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFD16N05LSM9A
Description
MOSFET N-CH 50V 16A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 50 V 16A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
50 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
47mOhm @ 16A, 5V