NC7WZ14L6X
DigiKey Part Number
NC7WZ14L6XFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NC7WZ14L6XFSCT-ND - Cut Tape (CT)
NC7WZ14L6XFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC7WZ14L6X
Description
IC INVERTER 2CH 2-INP 6MICROPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-MicroPak
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NC7WZ14L6X Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
1 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.2V ~ 1.2V
Digi-Reel®
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.6V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.9ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
2
Supplier Device Package
6-MicroPak
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
6-UFDFN
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V