NC7SZ175P6X
DigiKey Part Number
NC7SZ175P6XTR-ND - Tape & Reel (TR)
NC7SZ175P6XCT-ND - Cut Tape (CT)
NC7SZ175P6XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC7SZ175P6X
Description
IC FF D-TYPE SINGLE 1BIT SC-88
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flip Flop 1 Element D-Type 1 Bit Positive Edge 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NC7SZ175P6X Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4ns @ 5V, 50pF
Manufacturer
onsemi
Trigger Type
Positive Edge
Series
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Function
Reset
Input Capacitance
3 pF
Type
D-Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Non-Inverted
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
1
Supplier Device Package
SC-88 (SC-70-6)
Number of Bits per Element
1
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Clock Frequency
175 MHz