FQD9N25TM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 110 518
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5 414
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 250 V 7.4A (Tc) 2.5W (Ta), 55W (Tc) Surface Mount TO-252AA
TO-252AA
FQD9N25TM
DigiKey Part Number
FQD9N25TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQD9N25TM
Description
MOSFET N-CH 250V 7.4A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
700 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 55W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
420mOhm @ 3.7A, 10V